Opryski chemiczne



    Środki ochrony roślin, które skutecznie chronią nasze uprawy, mogą również szkodzić otaczającemu nas środowisku i
    Dlatego przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin należy przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa – od momentu zakupu środka, poprzez jego przechowywanie, aż do momentu jego użycia i odpowiedniego opakowania wewnątrz. 

Poszukiwania środków ochrony roślin rozpoczynaj zawsze w sprawdzonym centrum ogrodniczym , gdzie odpowiednio przeszkolony personel nie tylko pomoże zdiagnozować chorobę lub szkodnika, który zaatakował rośliny, ale pomoże kupującemu dokonać wyboru, oferując produkty. 

Przed wyborem spośród kilku odpowiednich do ochrony danej rośliny preparatów, warto zapoznać się dokładnie z podanymi:
1) okresami prewencji, czyli minimalnego czasu, jaki musi upłynąć od zastosowanego środka, by z roślinami poddanymi ochronie mogli kontaktować się ludzie oraz zwierzęta (im ten czas krótszy, tym lepiej),
2) okresami karencji, czyli minimalnego czasu jaki musi upłynąć, by można rozpocząć zbiory plonów z roślin poddanych zabiegom ochronnym przy użyciu środków chemicznych,
3) klasą toksyczności danego środka ochrony dla człowieka, zwierząt i owadów, w tym pszczół oraz organizmów wodnych.
Wybierajmy preparaty o szybkim i skutecznym działaniu przeciwko organizmom zwalczanym, które rozkładają się na substancje nie stanowiące bezpośredniego zagrożenia dla ludzi oraz środowiska już po kilkunastu godzinach od zastosowania.
Preparaty biologiczne, chociaż działające nieco wolniej niż chemiczne środki ochrony roślin, powinny mieć szczególne miejsce w programie walki ze szkodnikami oraz chorobami w przydomowych ogrodach oraz na działkach, ponieważ cechują się zazwyczaj zerowym okresem prewencji i karencji, a także brakiem skutków ubocznych na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne.

Odpowiednio wykonywane opryski drzew owocowych są gwarancją uzyskania zdrowych i smacznych owoców z własnej działki. Niezmiernie ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego środka ochrony ale także właściwy termin wykonania oprysku. 

Chemiczne środki ochrony roślin najlepiej działają w zakresie 10-25°C. Zbyt wysoka temperatura podczas oprysku może spowodować poparzenie roślin. Zaś w zbyt niskiej temperaturze oprysk może być po prostu nieskuteczny. Oprysk drzew owocowych wykonujemy wcześnie rano lub wieczorem w dzień pochmurny (aby uniknąć poparzeń słonecznych), ale nie deszczowy (aby oprysk nie został zmyty przez deszcz). Pamiętajmy też, że oprysku nie wolno wykonywać w czasie oblotu pszczół.
Środki ochrony roślin rozprowadzamy dokładnie po całej roślinie w dawce zamieszczonej na opakowaniu lub etykiecie środka.
Po zakup środków ochrony roślin w niewielkich 

 Terminarz oprysków drzew owocowych na działce 

Mobirise Website Builder

© Copyright 2024

HTML Website Generator