ZARYS HISTORYCZNY POWSTANIA I ROZWOJU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW
Powstanie ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce datuje się na 1897 r., w którym powstał pierwszy ogród im. "Słoneczne Kąpiele" w Grudziądzu. Jego założycielem był dr med. Jan Jalkowski. Natomiast organizacyjnie ruch działkowy zaczął się rozwijać od dnia 3 sierpnia 1927r. poprzez założenie Ogólnopolskiej Organizacji Działkowców z siedzibą w Poznaniu.
Historycznie pierwszym na Górnym Śląsku był założony w 1905 r. w Hajdukach Wielkich przez Augusta Czarnieckiego ogród, który do dnia dzisiejszego szczyci się jego nazwiskiem w swojej nazwie. Dopiero w dniu 9 kwietnia 1928 r. doszło do powołania Komitetu Organizacyjnego, który doprowadził do zjazdu, a w latach 30-tych do powstania Związku.

POWSTANIE ROD im. "BIAŁA RÓŻA" W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
Nasz ogród powstał w dwóch etapach rozwoju. Pierwszym etapem był rok założenia, który datujemy na 1936 r. - okres międzywojenny charakteryzujący się licznym bezrobociem, nędzą gospodarczą i zapaścią ekonomiczną. W wyniku tego kolejki do punktów wydawania żywności dla biednych i bezrobotnych stale rosły. Dla społeczności dzielnicy Bielszowice ogromnym szczęściem było, że opiekunem pomocy społecznej dla bezrobotnych był Pan Jan Walasz. To dzięki jego inicjatywie oraz przy pomocy finansowej Funduszu Pracy, w obrysie obecnych ulic: Głównej, Szpitalnej, Kubiny i Różyckiego, na terenach Spółki Akcyjnej „Godula” powstał nasz ogród, zwany dzisiaj Kolonią I, o powierzchni około 2,5 hektara. Na terenie tym wydzielono wówczas 47 działek oraz miejsce pod plac zabaw i świetlicę, na budowę której w tamtym czasie brakowało środków finansowych. W 1938 roku ilość działek wzrosła do 51, każda o przeciętnej wielkości 400m2. W tym czasie ogród posiadał już solidne ogrodzenie i wodociągi. Prezesem był Pan Franciszek Jędrzejowski, sekretarzem Franciszek Jarczyk, a skarbnikiem Pan Ogerman.
W 1949 r. Sejm PRL uchwalił ustawę o pracowniczych ogrodach działkowych (zastąpioną ustawą z 1996 r. i następnie z 1981 r.), co przyczyniło się do masowego rozwoju całego ruchu działkowego w Polsce. Kolejne unormowania prawne opublikowane ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 r. a następnie zastąpioną obecnie obowiązującą ustawą z 2013 r. ustabilizowały sytuację Związku i pozwoliły na znaczące przyspieszenie rozwoju Naszego Ogrodu.
Dzięki inicjatywie Pana Huberta Szewczyka oraz jego znaczącemu zaangażowaniu udało się opracować projekt świetlicy, pozyskać środki finansowe i materiały, oraz zrealizować inwestycję. Budowy pawilonu dokonano z materiałów rozbiórkowych udostępnionych przez Kopalnię "Pokój". Wsparcie w postaci materiałów udzielił także Wydział Gospodarki Komunalnej Miasta Ruda Śląska. Budowę pawilonu zakończono i oddano do użytku działkowcom w dniu 11 listopada 1971 r., z okazji 35-lecia istnienia ogrodu.
Wzrastające zapotrzebowanie na działki spowodowało, że Ogród otrzymał nowe tereny pod działki, obecnie znane jako Kolonia II, która została utworzona w 1979 r. na terenach należących do Urzędu Miasta Ruda Śląska. Urząd zorganizował doprowadzenie do głównych alejek elektryczności i wody, wykonanie ogrodzenia zewnętrznego, a resztę prac wykonali sami działkowcy. Każdy z nich zbudował i doprowadził do używalności swoją działkę ze swoich własnych środków.
W 2018 roku, w związku z budową trasy średnicowej N-S, nastąpił podział kolonii II. Obecnie Kolonia I liczy 49 działek, Kolonia II natomiast 80 działek, a Kolonia III 36 działek.

© Copyright 2024

Free AI Website Builder